Mi a különbség az AHA és a BHA hámlasztók között?

Ha egészségesnek tűnő, ragyogó bőrt szeretnél, akkor a hámlasztásnak érdemes szerepelnie a bőrápolási rutinodban. Sokan még a klasszikus fizikai bőrradírokra, vagyis szemcsés formulákra esküsznek, amelyekkel pillanatok alatt meg lehetett szabadulni az elhalt hámsejtektől. Viszont van ennél egy sokkal kíméletesebb és hatékonyabb megoldás is!
Az AHA és BHA hámlasztóknak több olyan formája létezik, amelyek üdébb, ragyogóbb bőrképet eredményeznek. Megoldást nyújthatnak a pigment foltokra és a tág pórusokra, de még a pattanásos bőr problémáit is nagyon szépen lehet kezelni a használatukkal. Mivel a lehetőségek tárháza végtelen, így az ideális termék kiválasztása függ a bőrtípusodtól és attól, hogy mennyire érzékeny a bőröd.
A bőrünk naponta természetes hámlási folyamaton megy keresztül, de a napvédelem hiánya és a kor miatt ez a hámlási folyamat hajlamos lelassulni. Így a ragyogó bőrhöz gyakran szükség van a hámlasztók segítségére is. Ha pontosan tudod, melyek ezek a kémiai hámlasztók, miben különböznek egymástól, és milyen előnyeik vannak, az segíthet elérni álmaid bőrét.
Most megtudhatsz mindent arról, hogy mi a különbség az AHA és a BHA hámlasztók között!
Mi is az a szalicilsav? Kezdjük az alapokkal!
Ha makacs mitesszerekkel, esetleg túlzott faggyútermeléssel és pattanásokkal küzdesz, akkor számos bőrápoló termékben láthattad már a szalicilsavat, mint összetevőt.
A pattanások elleni harcban kulcsfontosságú szerepet tölt be a BHA hámlasztó, vagyis a szalicilsav. Nem túlzás azt állítani, hogy a szalicilsav az akné egyik legnagyobb ellensége. Ha egyszer kipróbáltad, akkor biztos, hogy ez után a hatóanyag után nyúlsz abban a másodpercben, amikor meglátod a pattanást (vagy érzed, hogy ki fog jönni). De mit is csinál pontosan a szalicilsav és mi a legjobb módja annak, hogy kihasználd az előnyeit?
Az AHA és BHA hámlasztók típusai
Ha a bőrápoló termékekről van szó, a kémiai hámlasztóknak két fő típusa van, amelyekkel gyakran találkozhatsz. Ezek a béta-hidroxisavak (BHA-k) és az alfa-hidroxi-savak (AHA-k).
Mind az alfa-, mind a béta-hidroxisavak hámlasztják a bőrt, de az AHA-k vízben, míg a BHA-k zsírban oldódnak. Összességében az olajban oldódó összetevők mélyebben tudnak behatolni a bőrbe, mint a vízben oldódó társaik. Az AHA savak rendkívül jól hatnak a bőr felszínén, fellazítják a régi, elhalt bőrt és friss, megújult bőrt tárnak fel. Ezzel szemben a BHA, vagyis a szalicilsav mélyebben hat és képes behatolni a pórusokba.
Mit csinál a bőrrel szalicilsav?
A szalicilsav a bőr külső rétegében lévő sejtek közötti kötődéseket is fellazítja és szétbontja, így nem csak a bőr hámlását, hanem a pórusok eltömődését is megszünteti. Gyakorlatilag meggátolja a mitesszerek kialakulását.
Ahogy behatol a bőrbe, feloldja a pórusokban lévő faggyút, és gyulladáscsökkentő hatása révén segít a pattanások mielőbbi eltüntetésében.
A szalicilsav kiemelt előnyei közé tartozik, hogy:
1) Harcol a pattanások ellen
2) Eltávolítja az elhalt hámsejteket
3) Csökkenti a faggyútermelést
4) Csökkenti a gyulladást és a bőrpírt
A szalicilsav nem csak a pattanások elleni krémekben lelhető fel, hanem számos anti-aging termékben is helyet foglal, mint például a Purito Aha Bha hámlasztója, amely felveszi a harcot a ráncokkal is. Magasabb koncentrációban szemölcsök és egyéb bőrkitüremkedések kezelésére is használják, mivel lebontja a bőrsejteket – azonban ez már szakorvosi kompetencia és ezt a százalékot nem fogod megtalálni a drogériákban.
A szalicilsav kiválóan alkalmazható egyéb bőrterületeken is, például Keratosis Pilaris esetén. Hatékony ellenszere a „morzsás” karoknak vagy akár a strawberry leg-nek is, ami leggyakrabban borotválkozás után jelentkezik. Hajas fejbőrön is használhatod, hiszen korpa ellen szuperül alkalmazható a szalicilsavat tartalmazó sampon. Ha pedig az arclemosód tartalmazza ezt az összetevőt, akkor akár tusoláshoz is használhatod.
Miben különböznek egymástól az AHA és BHA hámlasztók?
Az AHA-k vízben oldódó savak, amelyeket szintetikusan vagy cukros gyümölcsökből állítanak elő. Segítenek lehámlasztani a bőrfelszínt, hogy új, egyenletesebben pigmentált bőrsejtek keletkezzenek. Használat után garantáltan észreveszed majd, hogy bőröd simább tapintású.
Ezzel szemben a BHA, vagyis a szalicilsav olajban oldódik. Az AHA savakkal ellentétben a BHA mélyebbre jut a pórusokba, így eltávolítja az elhalt hámsejteket és a felesleges faggyút.
A szalicilsavat 0,5%- 5% erősségig használják a kozmetikai iparban. Kisebb koncentrációban az érzékeny bőrre is jó hatással lehet a gyulladáscsökkentő hatása miatt.
Az, hogy milyen sűrűn használd, abszolút a bőrödtől függ. Ha zsíros, problémás a bőröd, akkor érdemes szalicilsavas lemosót használni napi szinten, mivel ez nem hat irritálóan a bőrre.
Melyik kémiai hámlasztót válaszd?
A kémiai hámlasztók kíméletesen és gyorsan eltávolítják az elhalt hámsejteket, így a bőröd a használat után puhává és selymessé válik. A szalicilsavat tartalmazó termékek segítik a foltok, mitesszerek és a kitágult pórusok csökkentését. Emellett javítják a hidratáltságot, és olyan antioxidánsokat tartalmaznak, amelyek láthatóan javítják a bőrfelszínt, és segítenek megelőzni az öregedés jeleit.
Problémás, pattanásos bőr esetén mindenképp érdemes kerülnöd a szemcsés radírokat. A problémás bőr a legtöbb esetben nagyon érzékeny így, ezek túlságosan agresszíven hatnak a bőrödön. Ilyen esetben mindenképp egy érzékeny, és kombinált bőrre való hámlasztót ajánlanánk a számodra.
Ha száraz és érzékeny a bőröd, akkor egy gyengéd BHA hámlasztó az ideális választás. A Geek&Gorgeous Calm Down hámlasztója egyenletesebbé teszi a bőrtónust, nyugtatja az érzékeny bőrt és növeli a vízmegtartó képességet.
Bár az AHA savakat gyakran ajánlják minden bőrtípusra, mi érzékeny bőrre nem javasoljuk a használatát mert érzékennyé, pirossá teheti a bőrt . Helyette használj inkább BHA vagy PHA tartalmú hámlasztókat. Ebből a fajtából sem érdemes túl erős verziót választanod és kezdetben heti egy-két alkalommal indíts, majd idővel fokozatosan emelheted a gyakoriságot a bőröd igényei szerint.
A szalicilsavat elsősorban pattanások és miteszerek esetén alkalmazzák. Ezek a termékek mélyen behatolnak a pórusokba, hogy eltávolítsák a felesleges olajat és az elhalt hámsejteket, így felszabadítva a pórusokat. Emiatt a szalicilsav leginkább a kombinált vagy zsíros bőrőn fejti ki jótékony hatását. Az érzékeny bőr megnyugtatására alacsonyabb koncentrációban is használhatók. A BHA savakkal sikert érhetsz el akkor is, ha a rosaceával kapcsolatos bőrpírt szeretnéd csökkenteni.
Hogy illeszd be az AHA és BHA hámlasztókat napi a rutinodba?
A kémiai hámlasztókatat arcmosást követően, száraz bőrre érdemes használni. Viszont más savakkal nem ajánlatos együtt használni, mert irritáló lehet.
A kémiai hámlasztó a tisztítás utáni első lépésed legyen minden esetben! Ugyan tonerrel, vagy esszenciával felcserélhető a helye, de a legjobb, ha száraz bőrre kened, és utána folytatod a jól megszokott rutinodat.
FONTOS: Mielőtt elkezded a szalicilsavas termékeket használni, győződj meg róla, hogy nem vagy allergiás az összetevőre (ha az Aspirinre az vagy, semmiképp ne használd!) és minden esetben végezz patch tesztet a bőrödön! Ha mindent rendben találtál, kezdd heti 1-2 alkalommal használni, és figyeld a bőröd, hogyan reagál. Amennyiben irritációt tapasztalsz, úgy hagyj ki néhány napot, és koncentrálj a hidratálásra.
A BHA nem fényérzékenyíti a bőrt, ezáltal a reggeli rutinodban is használhatod – sőt fotoprotektív hatása lévén szuper kombináció a BHA+fényvédő. A későbbiekben, ha a bőröd is bírja a használati gyakoriságot, akkor emelheted az adagot heti 2-3 alkalomra is.
Ezzel szemben mivel az AHA savak leoldják a bőrfelszínéről az elhalt hámréteget és felfedik az új bőrsejteket, ezért fényérzékenyít hatásuk lehet. Őket inkább az esti rutinodba illeszd be, és minden esetben használj mellettük fényvédőt.
Vedd figyelembe, hogy minden bőr más, így nagyon fontos, hogy magadnak tapasztald ki, hogy mi a kényelmes! Szintén fontos, hogy ha neked beválik a gyengédebb változat, és elégedett vagy vele, nem szükségszerű magasabb koncentrációra váltani – ez egy mítosz, hogy minél magasabb %, annál jobb lesz a hatás.
Összetevők, amikkel jóban van a szalicilsav:
- niacinamide (nagyon ütős kombó az eltömődött pórusok ellen)
- hialuronsav
- hidratáló tonerek/esszenciák
- fényvédő
Amikkel ne kombináld (külön napszakban mehet):
- C vitamin
- Peptidek (ugyan erről megoszlanak a vélemények, de a rézpeptid tartalmú szérumokkal semmiképp se keverd!)
- AHA savak
Íme néhány termék, amely hű társad lehet a napi rutinod során:
PURITO AHA BHA REFRESHING SOLUTION a ragyogó, és puha arcbőrért
COSRX AHA 7 WHITEHEAD POWER LIQUID HÁMLASZTÓ száraz, és kombinált bőrre
A kémai hámlasztók javasolt koncentrációja bőrtípusonként változik, így mindenképp nézd meg az összetevőket. Bizonytalan vagy, hogy melyik termék lenne az ideális választás a számodra? Akkor írj nekünk bátran, és mi minden kérdésedre választ adunk: info@helloskin.hu